اخبار

1398/06/11
دکتر احمد شاکرنژاد مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، از فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» خبر داد و گفت: این همایش با هدف شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی در زمینه معنویت‌های نوظهور به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود


آگاهی‌بخشی درباره معنویت‌های نوظهور با برگزاری یک همایش ملی

 مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از اعلام فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» از سوی این پژوهشگاه خبر داد.

دکتر احمد شاکرنژاد مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، از فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» خبر داد و گفت: این  همایش با هدف شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی در زمینه معنویت‌های نوظهور به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

دکتر شاکرنژاد ادامه داد: این همایش، در ادامه دو هم‌اندیشی تخصصی است که در سال‌های 1395 و 1396 با عنوان «مقابله با جریان‌های معنویت‌گرای نوظهور» به‌همت «قطب تعمیق ایمان دینی» دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد که در جمع‌بندی این هم‌اندیشی که هدفش ایجاد گفتگوی علمی بین متخصصان طراز اول مطالعات معنویت بود، مقرر شد همایشی ملی با حضور فعالان این حوزه مطالعاتی و علاقه‌مندان در اسفندماه سال جاری (1398) برگزار شود.

مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: تشکیل دبیرخانه این همایش ملی بر عهده پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گذاشته شد و فرآیند اخذ مجوز ISC نیز با همکاری اداره همکاری‌های علمی و بین‌الملل این پژوهشگاه در حال انجام است.

وی در ادامه به اهداف این همایش اشاره کرد و افزود: همایش «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌‌ها و نقد‌ها» با هدف شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی در زمینه معنویت‌های نوظهور، دستیابی به شاخص‌های کارآمد در زمینه گونه‌شناسی و درجه‌بندی و ارزیابی معنویت‌های نوظهور، زمینه‌سازی برای کشف ظرفیت‌های بالقوه مطالعاتی به فعلیت در آوردن آنها، زمینه‌‌سازی برای فعالیت علمی نیروهای جدید، زمینه‌سازی برای گفتگوی علمی و تشکیل سنت مطالعاتی منسجم و معرفی متخصصان و صاحب‌نظران به مراکز فرهنگی و اجتماعی مرتبط برگزار می‌شود.

دکتر شاکرنژاد در ادامه، گونه‌شناسی معنویت‌های نوظهور، علل گسترش جریان‌های معنوی نوظهور، آسیب‌شناسی مواجهه با معنویت‌های نوظهور، تکنیک‌های عملی مؤثر برای مواجهه با گسترش معنویت‌های نوظهور، مرز بدعت و نوآوری در معنویت‌گرایی، نسبت معنویت‌های نوظهور با معنویت اسلامی، تأثیر معنویت‌های نوظهور بر سبک زندگی دینی، نقش رسانه و فضای مجازی در پیدایش و گسترش معنویت‌های نوظهور، نقد معنویت‌های نوظهور از دریچه دیگر ادیان، ریشه‌های تاریخی معنویت‌‌های نوظهور در ایران و جهان، جریان‌‌شناسی منتقدان معنویت‌‌های نوظهور، نقش زنان در معنویت‌های نوظهور، گسترش معنویت‌های نوظهور از طریق علوم جدید و آسیب‌شناسی آن، نقد آموزه‌ها و شخصیت‌ها و جریان‌های مطرح در معنویت‌های نوظهور، معنویت‌های نوظهور و چالش‌های حقوقی آن را از محورهای نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» برشمرد.

مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اعلام اینکه حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی سبحانی ریاست این همایش و‌ دکتر هادی وکیلی دبیری علمی آن را بر عهده دارد، تصریح کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این فراخوان تا 31 شهریورماه 98 فرصت دارند چکیده مقالات خود را از طریق آدرس اینترنتی این همایش به نشانی http://sp.isca.ac.ir  ارسال کنند و تا 30 آبان ماه نیز نسبت به ارسال اصل مقالات خود اقدام کنند. حداکثر حجم مقالات باید 8 هزار کلمه و در محیط word  تایپ شود. مقالات برگزیده مورد حمایت قرار گرفته و در مجلات علمی-پژوهشی چاپ می‌شوند. دبیرخانه این همایش در قم، چهارراه شهدا، خیابان معلم، پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع شده است.

 


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !