اخبار

1398/08/07
هدف اصلی از برگزاری همایش معنویت های نوظهور آشنا کردن جامعه و پژوهشگران این حوزه با آخرین دستاوردهای پژوهشی و علمی و نظری و عملی در باب جنبش‌هاست.


مصاحبه ای با دبیر علمی «همایش ملی معنویت های نوظهور؛ شاخصه ها ونقدها » جناب آقای دکتر هادی وکیلی، جهت تبیین اهداف، ضرورت و محور های همایش در تاریخ ۶/۷/۹۸ برگزار شد.
دکتر هادی وکیلی دبیر علمی همایش «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها» در مورد این همایش گفت: این همایش به عنوان نخستین همایش ملی در باب معنویت‌ها برگزار خواهد شد.

وی افزود: هدف اصلی از برگزاری چنین همایشی، آشنا کردن جامعه و پژوهشگران این حوزه با آخرین دستاوردهای پژوهشی و علمی و نظری و عملی در باب جنبش‌هاست. از دیگر اهداف این همایش می‌توان تجمیع قوای پژوهشگران، آشنایی پژوهشگران با یکدیگر، آشنایی با فعالیت‌های پژوهشی و فعالیت‌های فرهنگی ترویجی و تبلیغی است که پژوهشگران این عرصه در کشور تاکنون داشته‌اند.

این پژوهشگر عرفان اسلامی تصریح کرد: از عنوان این همایش بر می‌آید که دارای دو جنبه توصیفی و تنقیدی است. از سویی شاخصه‌های معنویت‌ها توضیح داده خواهد شد یعنی که معنویت‌ها با چه تاریخی ظهور کردند، چه ویژگی‌هایی دارند، چه گونه‌ها و طبقه‌بندی از آنها می‌شود ارائه کرد و مجموعه ویژگی‌ها و خصلت‌هایی که بعنوان شاخصه‌های این معنویت‌ها می‌شود برشمرد. و از طرفی نقد این معنویت‌ها و آسیب‌های که ایجاد می‌کنند و نقادی که در مقام نظر و عمل وارد است را در این همایش مورد هدف قرار داده‌ایم.

وی در باب ضرورت برگزاری همایش توضیح داد: همان طور که روشن است، بیش از دو دهه است که در باب جنبش‌های دینی نوظهور و اکنون با عنوان معنویت‌های نوظهور در جامعه ما بحث و سخن به میان آمده یکی از دلایل عمده‌ایی که ضرورت برگزاری چنین همایش رو توجیه می‌کند، آسیب‌هایی است که هویت ملّی و دینی تمام اقشار به ویژه زنان و فرزندان این کشور را تهدید می‌کند. در تمام دنیا هم عمده آسیب‌ها به ویژه متوجه این دو قشر خاص و شکننده است. این آسیب‌ها که هم به لحاظ نظری در ناحیه عقایدها و باورها و اعتقادات بر معنویت‌های نوظهور وارد است و هم در مقام عمل به نحوه ترویج آنها، عضوگیری، سازمان‌سازی و تغییرات فرهنگی و اجتماعی که در جامعه ایجاد می کنند و باعث تخریب‌های فرهنگ های اصیل و تهدید ادیان رسمی حاکم می‌شوند، در واقع ضرورت‌هایی است که  باعث می‌شود که برگزاری چنین همایشی مهم جلوه کند و ضرورت این امر را می‌رساند.

وی در مورد محورهای همایش بیان کرد: همان طور که در لابه لای سخنانم عرض کردم، چندتا از مهم ترین محورهای این همایش عبارتند از: گونه شناسی معنویت های نوظهور است، این معنویت های متعدد و متنوع هستند. شناخت و طبقه بندی آنها و گونه‌های مختلف آنها می‌تواند در کار شناخت آنها و مواجهه با آنها کمک کند.

وکیلی تصریح کرد: مورد دیگر آسیب شناسی شیوه‌هایی است که ما به عنوان مواجهه با معنویت‌ها پیش گرفته‌ایم. در مواجهه با این نوع معنویت‌ها هم افراد به تنهایی و هم سازمان‌هایی که در کشور فعال هستند، خب شیوه‌هایی را برای مواجهه اتخاذ کرده‌اند؛ آسیب‌شناسی این شیوه‌ها و بیان نقاط قوت و نقاط ضعف آنها از جمله محورهای این همایش است. همین‌طور نقش زنان در معنویت‌های نوظهور هم به لحاظ رهبری برخی از این معنویت‌ها و هم به لحاظ آسیب‌هایی که متوجه زنان شده و تغییراتی که در واقع مفاهیم زنانه مانند فمینیست و امثال ذلک می‌تواند در مورد این نوع معنویت‌ها خودش را طرح کند از جمله محورهای این همایش محسوب می‌شود.

اولین همایش ملی «معنویت های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها»، به همت قطب تعمیق ایمان دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.


1398/07/22
به اطلاع می‌رساند بنا به درخواست‌های مکرر و استقبال شرکت‌کنندگان عزیز مبنی بر تمدید زمان ارسال چکیده و مقالات، با نظر مساعد کمیته اجرایی و علمی، مهلت ارسال چکیده مقالات تا تاریخ 98/08/30 تمدید می­گردد.


با سلام و احترام،

با سپاس از اساتید، دانشجویان و نیز کلیه شرکت کنندگان محترم که با ارسال چکیده مقالات خود در همایش ملّی معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها، مشارکت کرده‌اند به اطلاع می‌رساند بنا به درخواست‌های مکرر و استقبال شرکت‌کنندگان عزیز مبنی بر تمدید زمان ارسال خلاصه و اصل مقالات به دبیرخانه همایش، با نظر مساعد کمیته اجرایی و علمی، مهلت ارسال چکیده مقالات تا تاریخ 98/08/30 تمدید می­گردد. کلیه علاقمندان می توانند خلاصه مقالات خود را از طریق سایت معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها به دبیرخانه اجرایی ارسال نمایند.

ضمناً قالب و شیوه‌نامه ارائه چکیده و مقاله، در بخش ثبت نام و ارسال مقاله در سایت موجود است.

دبیرخانه معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها


1398/06/25
همایش «معنویت های نوظهور؛ شاخصه ها و نقدها»؛ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت شد. از این رو مقالات این همایش دارای رتبه ISC بوده و پس از اتمام همایش در این پایگاه نمایه خواهد شد.


همایش «معنویت های نوظهور؛ شاخصه ها و نقدها»؛ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت شد. از این رو مقالات این همایش دارای رتبه ISC بوده و پس از اتمام همایش در این پایگاه نمایه خواهد شد.

1398/06/11
دکتر احمد شاکرنژاد مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، از فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» خبر داد و گفت: این همایش با هدف شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی در زمینه معنویت‌های نوظهور به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود


آگاهی‌بخشی درباره معنویت‌های نوظهور با برگزاری یک همایش ملی

 مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از اعلام فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» از سوی این پژوهشگاه خبر داد.

دکتر احمد شاکرنژاد مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، از فراخوان نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» خبر داد و گفت: این  همایش با هدف شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی در زمینه معنویت‌های نوظهور به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

دکتر شاکرنژاد ادامه داد: این همایش، در ادامه دو هم‌اندیشی تخصصی است که در سال‌های 1395 و 1396 با عنوان «مقابله با جریان‌های معنویت‌گرای نوظهور» به‌همت «قطب تعمیق ایمان دینی» دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد که در جمع‌بندی این هم‌اندیشی که هدفش ایجاد گفتگوی علمی بین متخصصان طراز اول مطالعات معنویت بود، مقرر شد همایشی ملی با حضور فعالان این حوزه مطالعاتی و علاقه‌مندان در اسفندماه سال جاری (1398) برگزار شود.

مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: تشکیل دبیرخانه این همایش ملی بر عهده پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گذاشته شد و فرآیند اخذ مجوز ISC نیز با همکاری اداره همکاری‌های علمی و بین‌الملل این پژوهشگاه در حال انجام است.

وی در ادامه به اهداف این همایش اشاره کرد و افزود: همایش «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌‌ها و نقد‌ها» با هدف شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی در زمینه معنویت‌های نوظهور، دستیابی به شاخص‌های کارآمد در زمینه گونه‌شناسی و درجه‌بندی و ارزیابی معنویت‌های نوظهور، زمینه‌سازی برای کشف ظرفیت‌های بالقوه مطالعاتی به فعلیت در آوردن آنها، زمینه‌‌سازی برای فعالیت علمی نیروهای جدید، زمینه‌سازی برای گفتگوی علمی و تشکیل سنت مطالعاتی منسجم و معرفی متخصصان و صاحب‌نظران به مراکز فرهنگی و اجتماعی مرتبط برگزار می‌شود.

دکتر شاکرنژاد در ادامه، گونه‌شناسی معنویت‌های نوظهور، علل گسترش جریان‌های معنوی نوظهور، آسیب‌شناسی مواجهه با معنویت‌های نوظهور، تکنیک‌های عملی مؤثر برای مواجهه با گسترش معنویت‌های نوظهور، مرز بدعت و نوآوری در معنویت‌گرایی، نسبت معنویت‌های نوظهور با معنویت اسلامی، تأثیر معنویت‌های نوظهور بر سبک زندگی دینی، نقش رسانه و فضای مجازی در پیدایش و گسترش معنویت‌های نوظهور، نقد معنویت‌های نوظهور از دریچه دیگر ادیان، ریشه‌های تاریخی معنویت‌‌های نوظهور در ایران و جهان، جریان‌‌شناسی منتقدان معنویت‌‌های نوظهور، نقش زنان در معنویت‌های نوظهور، گسترش معنویت‌های نوظهور از طریق علوم جدید و آسیب‌شناسی آن، نقد آموزه‌ها و شخصیت‌ها و جریان‌های مطرح در معنویت‌های نوظهور، معنویت‌های نوظهور و چالش‌های حقوقی آن را از محورهای نخستین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقد‌ها» برشمرد.

مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اعلام اینکه حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی سبحانی ریاست این همایش و‌ دکتر هادی وکیلی دبیری علمی آن را بر عهده دارد، تصریح کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این فراخوان تا 31 شهریورماه 98 فرصت دارند چکیده مقالات خود را از طریق آدرس اینترنتی این همایش به نشانی http://sp.isca.ac.ir  ارسال کنند و تا 30 آبان ماه نیز نسبت به ارسال اصل مقالات خود اقدام کنند. حداکثر حجم مقالات باید 8 هزار کلمه و در محیط word  تایپ شود. مقالات برگزیده مورد حمایت قرار گرفته و در مجلات علمی-پژوهشی چاپ می‌شوند. دبیرخانه این همایش در قم، چهارراه شهدا، خیابان معلم، پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع شده است.

 


صفحه اولصفحه قبل12 صفحه بعدصفحه آخر