اخبار

1397/12/12
نشست خبری همایش «امام علی علیه السلام الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» با حضور حجت الاسلام دکتر لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، حجت الاسلام دکتر مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام و جمعی از اصحاب رسانه برگزار گردید


حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع برگزاری همایش «امام‌علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» که در سالن جلسات مرکز همایش‌های غدیر برگزار شد با اشاره به روند کار همایش اظهار داشت: بعد از تهیه طرح همایش و تأیید و به تصویب رسیدن برگزاری این همایش در هیئت‌ امنای پژوهشگاه، این طرح برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز ارسال شد.

وی با اشاره به زمان برگزاری همایش افزوند: به دلیل اینکه ایام شهادت امام علی(ع) در ماه مبارک رمضان است و حضور مهمانان خارجی سخت می‌شد در نتیجه تصمیم به برگزاری همایش در سالروز ولادت امیرالمؤمنین(ع) گرفتیم اما به دلیل مصادف بودن با عید نوروز بالاخره این همایش در روز پنجشنبه 16 اسفندماه برگزار می‌شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اهداف 4گانه همایش «امام‌علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز« گفت: شناخت و تبیین علمی و روشمند سیره امیرالمؤمنین(ع) در دو بعد عدالت و معنویت؛ ارائه الگوی مناسب به جامعه امروزی به‌ویژه در موضوعات حکمرانی عادلانه، حقوق انسانی و عدالت اجتماعی؛ ارائه راه‌کارهای مناسب برای حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با استفاده از سیره حضرت و تلاش برای بسط اندیشه‌های امیرالمؤمنین(ع) به شکل کاربردی اهداف مهم این همایش هستند.

دکتر لک زایی ابراز کرد: به دلیل همایش‌های خوبی که در سالی که به نام حضرت علی(ع) بوده برگزار شد و به دلیل اینکه دچار تکرار نشویم عنوان «امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» برای این همایش انتخاب شد.

وی همچنین محورهای اصلی این همایش را مورد اشاره قرار داده و گفتند: بر این اساس، امام علی(ع) و حکمرانی عادلانه، امام علی(ع) و حقوق انسانی، امام علی(ع) و عدالت اجتماعی و معنویت علوی و دنیای امروز چهار محور اصلی همایش «امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» هستند.

معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم عنوان کردند: بعد از انتشار فراخوان مقالاتی که از طریق سایت همایش به دبیرخانه واصل‌شد، 270 مقاله فارسی و 35 مقاله عربی و درمجموع 305 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال‌شده است و از بین این مقالات 33 مقاله به‌عنوان مقالات برتر در 4 هیئت‌رئیسه موردنقد و بررسی قرار می‌گیرد.

دکتر لک زایی با بیان اینکه این همایش در قالب 4 پنل برگزار می‌شود، ادامه داد: همایش «امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» از ساعت 9 صبح روز 16 اسفندماه شروع و تا ساعت 17:30 همان روز ادامه می‌یابد. وی گفت: در مراسم اختتامیه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شیخ حسین انصاریان سخنرانی خواهند داشت، همچنین پیام آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در مراسم افتتاحیه قرائت می‌شود.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهری دبیرعلمی همایش به تشریح روند برگزاری همایش و اقدامات صورت گرفته برای همایش«امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» پرداخت و اظهار داشت: بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادیم، معنویت و عدالت دو شاخه گم شده در جامعه امروزی است که سبب شکل‌گیری فنی جریان‌های انحرافی و نوظهور شده است

 


1397/12/12
جهت برگزاری هر چه بهتر همایش «امام علی علیه السلام الگوی معنویت و عدالت برای جهان امروز» و بهره مندی از رهنمودهای بزرگان در خصوص برگزاری این نوع همایش ها، حجت الاسلام دکتر واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی به همراه دبیر علمی همایش و رئیس پژوهشکده تاریخ وسیره حجت الاسلام دکتر مطهری، دیداری با آیت الله صافی گلپایگانی داشتند.
1397/12/11
حجت الاسلام و المسلمین دکتر واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی با حضور در دفتر آیت ایت الله العظمی علوی گرگانی، گزارشی از فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی را به محضر ایشان ارائه دادند. در این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مطهری، رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت نیز بصورت اختصاصی گزارشی از فعالیت های جاری و برنامه های این پژوهشکده برای برگزاری هرچه بهتر همایش امام علی علیه السلام الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز را ارائه دادند.
1397/07/17
مهلت ارسال مقالات: 1397/10/30 تاریخ برگزاری همایش: 1397/12/16


به اطلاع پژوهشگران محترم می رساند، با توجه به درخواست های مکرر و تأیید شورای سیاستگذاری همایش، مهلت ارسال مقالات تا ساعت 24 روز یک شبنه 1397/10/30 تمدید شد. تاریخ برگزاری همایش:  پنج شبنه 1397/12/16.


صفحه اولصفحه قبل123صفحه بعدصفحه آخر